Ważne rozmowy

Jerzy Owsiak podsumowuje 26. finał WOŚP

Jerzy Owsiak podsumowuje 26. finał WOŚP

Wiadomości
Zapowiada się kolejny rekord. Na chwilę obecną na koncie Orkiestry jest już ponad 81 mln zł. To daje szanse na pobicie zeszłorocznego wyniku, który wynosi 105 mln zł. - Tradycyjnie 8 marca poinformujemy ile ostatecznie osiągnęła zbiórka finałowa, zamykamy ją z ostatnim dniem lutego - powiedział w trakcie specjalnej konferencji Jerzy Owsiak, podsumowując tegoroczny finał WOŚP.
Marcin Makowski o autokanibalizmie PO i apetycie Jarosława Kaczyńskiego

Marcin Makowski o autokanibalizmie PO i apetycie Jarosława Kaczyńskiego

Wiadomości
Czy Jarosław Kaczyński ma apetyt na pożeranie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej? Myślę, że to raczej jest autokanibalizm tych partii niż apetyt Kaczyńskiego - stwierdził Marcin Makowski odpowiadając na pytanie, czy prezes PiS pożre opozycję tak, jak kiedyś pożarł "przystawki", czyli byłych koalicjantów PIS - Samoobronę i LPR. - Każdy wytrawny polityk wykorzystuje porażki swoich konkurentów - dodał.
Lasy sprzed setek milionów lat odkryte na Antarktydzie

Lasy sprzed setek milionów lat odkryte na Antarktydzie

Wiadomości
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu w Wisconsin- Milwaukee są bliscy rozwiązania zagadki pradawnych lasów na Antarktydzie. Ich zdaniem to klucz do zrozumienia różnic pomiędzy dawnymi, a obecnymi roślinami i powodów zniknięcia lasów polarnych z powierzchni tego kontynentu. - Ten las to ostatnie spojrzenie na życie tuż przed wyginięciem. Może pomóc nam zrozumieć, co spowodowało to gwałtowne wydarzenie – mówi Erik Gulbranson, który bierze udział w badaniach. Geolodzy podczas swojej wędrówki przez Góry Transantarktyczne odkryli skamieliny drzew, które pochodzą sprzed 280 mln lat. Znalezione pozostałości po dawnych drzewach pochodzą z końca permu, więc jeszcze przed pojawieniem się dinozaurów. Amerykańscy profesorowie biorą pod uwagę kilka zjawisk, które mogły się przyczynić do ostatecznego zniknięcia lasów z powierzchni Antarktydy. W tym czasie, czyli pod koniec ery paleozoicznej nastąpiło masowe wymieranie, które doprowadziło do nieodwracalnych zmian na Ziemi. Spowodowało je prawdopodobnie globalne ocieplenie, wzrost zakwaszenia oceanów i stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Naukowcy wciąż próbują dociec, jak do tego doszło. Informacje na temat lasów mogą stać się pomocne w zrozumieniu współczesnych zmian klimatycznych i przewidzeniu ich skutków. O istnieniu pradawnych skamielin na Antarktydzie naukowcy wiedzą już przeszło sto lat. Jednak jeszcze nigdy ten teren nie został tak dokładnie przebadany. Trzeba pamiętać, że w permie Antarktyda była znacznie cieplejsza niż obecnie. Była częścią superkontynentu Gondwany, który obejmował dzisiejszą Afrykę, Amerykę Południową, Bliski Wschód, Indie i Australię.
"Fatalna decyzja". Publicysta nie zostawił na PO suchej nitki

"Fatalna decyzja". Publicysta nie zostawił na PO suchej nitki

Wiadomości
Marcin Makowski nie ma wątpliwości co do wyrzucenia trzech posłów PO za złamanie dyscypliny partyjnej przy głosowaniu ws. projektu liberalizującego dostęp do aborcji. W jego ocenie, decyzja była fatalna. - Ci sami posłowie głosowali przeciw pierwszej ustawie, która wywołała falę czarnych protestów. Więc nie było to zaskoczenie, byli konsekwentni. Przyjmuję argumentację, że wszyscy posłowie powinni głosować przy pierwszej możliwości za jednym i drugim, bo trzeba szanować głosy obywateli, którzy się zdobyli na te podpisy. Ale wydaje mi się to wewnętrznie sprzeczne zachowanie. Jeżeli sumienie obowiązuje zawsze, a nie tylko przy kwestiach formalnych, mogę uznać, że ktoś nie chce dopuścić tego projektu nawet do czytania. Ma prawo - stwierdził. Jakub Majmurek zwrócił uwagę, że podczas głosowania obowiązywała dyscyplina partyjna. Grzegorz Schetyna rozmawiał z tymi posłami, a oni obiecali, że będą w pierwszym czytaniu "za". - Dyscyplina była też podczas głosowania ws. sankcji w PE. Europosłowie PO się wyłamali, żadne konsekwencje ich nie spotkały. A tu od razu. Brak konsekwencji to najlżejsze, co można powiedzieć - ripostował Makowski. Majmurek przypomniał, że w kwestii aborcji Polska jest "kuriozum europejskim". Poza Maltą i Irlandią nikt nie ma tak restrykcyjnych ustaw.
Rozmowa z Ukrainką, która w pracy straciła rękę. "Maszyna była ważniejsza niż życie"

Rozmowa z Ukrainką, która w pracy straciła rękę. "Maszyna była ważniejsza niż życie"

Wiadomości
- Były dwie brygadzistki, takie kierowniczki. Żadna z nich nie mówiła co można robić, a czego nie, gdzie można wchodzić, a gdzie nie. Nie było też żadnego szkolenia - mówi Alona Romanenko, Ukrainka, która straciła rękę w trakcie pracy w Polsce. Do wypadku doszło w pralni w Luboniu. 29-letniej kobiecie maszyna do prasowania wciągnęła i zmiażdżyła rękę.
WP Opinie: Macierewicz pokonany, ale nie zniszczony

WP Opinie: Macierewicz pokonany, ale nie zniszczony

Wiadomości
- Antoni Macierewicz został w tych wewnętrznych rozgrywkach pokonany, ale nie zniszczony. Ma trochę zasobów w postaci fanatycznych zwolenników, którzy krzyczą "Antoni, Antoni". Ma więc narzędzia, by walczyć o swoją pozycję, by być liczącą się osobą w tych PiS-owskich rozgrywkach - powiedział Jakub Majmurek w programie WP.